Bycie rodzicem to nie jest prosta sprawa

Jak rodzic każdego dnia uczysz się nowych rzeczy. Dzięki temu podnosisz swoje umiejętności. Nie musisz jednak robić tego samemu. W Olsztynie jest pełno miejsc w których Ty i Twoje dziecko możecie obcować z innymi ludźmi. Takie przygody mogą wpłynąć pozytywnie na Ciebie i na Twojego malucha. Nowe doświadczenia nas kształtują dlatego zapoznaj się z radami zawartymi w tym artykule. Olsztyn dla dzieci – sprawdź nasze porady.

Komunikuj się ze swoim dzieckiem

Idą z dzieckiem w nowe miejsce musisz pamiętać że najważniejsza jest komunikacja. Bez tego polegniesz jako rodzic. Dlatego staraj się używać rożnych słów i komend jeżeli oczekujesz od dziecka jakiegoś zachowania. Szczególne ważne jest to na placu zabaw. Naukowo udowodniono że rodzic który używa cały czas tego samego wyrażenia w stosunku do dziecka ma mniejszy posłuch niż rodzic który zmienia swoje słowa.

Odkrywaj nowe miejsca

W okresie letnim każdy dzień może przynieść Tobie i dziecku nowe wyzwania. Dlatego nie chodź z dzieckiem ciągle na ten sam plac zabaw. Olsztyn to wspaniałe miejsce w którym jest mnóstwo ciekawych atrakcji. Każdego dnia wraz ze swoim maluchem możecie odkrywać nowe rzeczy. Olsztyn dla dzieci to hasło które w zupełności oddaje to czym jest to miasto.

Daj sobie chwilę na naładowanie baterii

Pamiętaj także o sobie. Rodzicielstwo to praca na pełen etat każdego dnia. Jednak dzięki mały trikom możesz dać sobie trochę wytchnienia. Skorzystaj z nich i zafunduj sobie chwilę relaksu. Badania nie kłamią zestresowany rodzic o wiele gorzej radzi sobie ze swoim podopiecznym niż rodzic który jest zrelaksowany i wypoczęty. Poproś znajomych lub rodzinę o pomoc. Kilka godzin tylko dla samej siebie może zrobić różnicę.

Pomóż dziecku zabić nudę

Dzieci starsze często po powrocie że szkoły narzekają na nudę. Niestety nuda nie jest dobrym doradcą dlatego jako rodzic powinieneś temu zaradzić. Istnieje wiele fajnych pomysłów na spędzenie czasu w domu. Gry planszowe, wspólne oglądanie filmu, różnego rodzaju zabawy. Wszystko zależy od naszego pomysłu i kreatywności. Niestety większość rodziców decyduje się na nową technologie która może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko.

Nie panikuj gdy Twój maluch się przewróci

Pamiętaj wypadki podczas zabawy się zdarzają. Jeżeli jednak za każdym razem będziesz leciała do swojego malucha z płaczem i pytaniem czy nic Ci się nie stało to może zrobić z niego zwyczajną beksę. Jeżeli upadek nie był groźny to najlepiej nie reagować albo obrócić to w żart. Wtedy dziecko nauczy się że małe wypadki się zdarzają i nie ma czym się przejmować. Dlatego nie histeryzuj kiedy Twój maluch się potknie. Daj mu przestrzeń na naukę życia.

Nie daj wyprowadzić się z równowagi

Kłótnia z dzieckiem to nie jest coś co należy bagatelizować. Jako rodzic musisz wykazać się odpowiedzialnością. Dziecko bardzo często nie rozumie danej sytuacji w sposób prawidłowy dlatego to Ty powinnaś być czynnikiem łagodzącym spór. Pamiętaj lepiej wyjść i ochłonąć niż powiedzieć kilka słów za dużo.

Nie trzymaj dziecka pod kloszem

Ukrywanie dziecka w domu nie jest najlepsze dla jego rozwoju. Wiele przewrażliwionych matek stara się trzymać swoje dzieci pod kloszem. Co w późniejszych latach może zaowocować negatywnym zachowaniem. Dlatego pozwól dziecko na zabawę ze znajomymi, zapisz go na zajęcia dodatkowe. W Olsztynie mamy pełno fajnych w miejsce w których dzieci mogą rozwijać swoje pasje. Olsztyn dla dzieci to hasło która obrazuje że jest w czym wybierać. Daj swojemu dziecku szansę.

Ojciec także musi zając się dzieckiem

Wielu ojców nie rozumie że jego czas spędzony z dzieckiem jest tak samo ważny jak czas matki. Niestety w naszym społeczeństwie dominuje przekonanie że ojciec jest odpowiedzialny za byt rodziny dlatego wielu z nich poświęca mniej czas dzieciom niż matka. Dlatego drogi tato weź sobie te słowa do serca i poświęć czas swojemu dziecku. Zyskasz na tym Ty i ono.

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe to doskonały pomysł na rozwój dziecka. Szkoła nie zawsze pozwoli na osiągnięcie wystarczającego poziomu. Dlatego wielu rodziców decyduje się na zajęcia poza lekcyjne. Tylko jak wybrać takie które pomogą naszemu dziecku? Najważniejszy jest plan zajęć. Bez wątpienia jedną z ciekawszych opcji jest oferta Akademii Nauki która łączy edukacje z dobrą zabawą. Dziecko nie ma poczucia że znowu jest w szkole a uczy się wielu przydanych rzeczy.

Systematyczność i organizacja

Kiedy dziecko wraca ze szkoły musi posiadać harmonogram zadań. Dlatego musisz być spójna w swoich działaniach. Jeżeli po powrocie jecie obiad a potem siadacie do lekcji. Zrób z tego nawyk i trzymaj się tego. W ten sposób dziecko nauczy się że po powrocie zanim zacznie się bawić musisz wykonać pewne obowiązki. Brak tej spójności może prowadzić do małych problemów wychowawczych które z czasem mogą urosnąć.

Różnorodność zabawek

Idąc z dzieckiem na spacer za każdym razem staraj się zabrać inny zestaw zabawek. Dziecko doceni to i będzie bardziej zainteresowane zabawą. Ten same zabawki mogą prowadzić do znudzenia przez co dziecko będzie szukało innych wrażeń a to może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. W ten prosty sposób eliminujesz potencjalne zagrożenie.

Woda a temperatura

Pamiętaj, że w okresie letnim konieczne jest zabranie ze sobą duże ilości wody. Wysokie temperatury nie sprzyjają ludzkiemu organizmowi dlatego trzeba regularnie uzupełniać płyny. Unikaj także spacerów między godziną 12 a 16 kiedy słońce potrafi najbardziej dokuczyć.

Pomagaj w lekcjach ale…

Nie odrabiaj lekcji za swoje dziecko. Wielu rodziców robi zadania domowe za swoje dziecko tylko po to aby móc się pochwalić znajomym że ich maluch znów dostał 5. Dotyczy to także zajęć dodatkowych. Możesz pomóc dziecku przy lekcjach ale nigdy nie rób zadań za niego. W ten sposób szkodzisz a nie pomagasz. Zadania domowe mają na celu utrwalenie wiedzy która została przekazana podczas lekcji lub zajęć.

Buduj autorytet

Pewnie nie raz widziałaś matki które nie potrafią poradzić sobie z krzyczącym i płaczącym dzieckiem. Jest to efekt barku autorytetu i błędów wychowania. Dziecko musi wiedzieć kto tu rządzi i dlaczego. W momencie kiedy zaczyna zachowywać się nieodpowiednie ważne jest aby stanowczo zareagować i wskazać mu dlaczego jest zachowanie jest niewłaściwe.

Słuchaj uwag swojego dziecka

Wybierając się na spacer słuchaj uwag i podpowiedzi swojego dziecka. W ten sposób prosty spacer będzie dla niego przeżyciem i prawdziwą przygodą. Odkrywanie miejsc z perspektywy dziecka jest o wiele ciekawsze. Dlatego na spacery zawsze ubieraj wygodne buty i daj się porwać fantazji dziecka.

Podsumowanie

Olsztyn dla dzieci to hasło które pokazuje że rodzice żyjący w tym mieście mają co robić ze swoimi pociechami. Jest mnóstwo miejsc które warto zobaczyć. Również zajęcia dodatkowe dla dzieci dostępne w naszym mieście oferują ciekawe formy spędzania czasu.